АГА (2018)
Драма, 96 мин., реж. Милко Лазаров

Седна и Нанук са семейство, живеят в юрта сред безбрежната шир на тундрата. Нанук ходи на лов, но дивечът става все по-малко. Седна заболява. Нанук намира умрели болни животни. Дъщеря му Ага ги е напуснала и живее в града, за да работи в диамантената мина. Болната Седна смята, че трябва да простят на Ага и Нанук тръгва да я търси.

БАЛКАНСКА ЧЕРНА КУТИЯ (2024)
Документален, 78 мин., реж. Цветан Драгнев

Историята на Котарашки – бивш архитект, станал музикант. Рядък и откровен поглед към вътрешния му свят, филмът проследява година от живота му, докато пътува и свири с групата си. Из места, където времето е спряло, чрез вълшебна музика, емоционални изповеди и искрено съзерцание на живота. По пътя се запознаваме и с пъстра плетеница от герои.

С участието на: Никола Груев-Котарашки и групата Kottarashky and the Rain Dogs

БО НАН ЗА (2023)
Игрален, 61 мин., реж. Андрей Гетов

„Bo Nan Za“ е независим игрален филм, създаден без държавна или корпоративна финансова подкрепа. Вдъхновен е от непокорния дух и поетическите традиции на широкоекранния уестърн, но и от деликатната природа и неподправените герои на т.нар. съзерцателно кино.

БАЩАТА (2019)
Жанр: Драма, 90 мин., реж. Кристина Грозева, Петър Вълчанов

Ден след погребението на Валентина, опечалените ù съпруг Васил и син Павел научават, че тя се опитва да позвъни на съседката по телефона. Суеверният Васил тръгва да се срещне с екстрасенс, който да го свърже с жена му, и принуждава отчуждилия се Павел да го последва. По време на шантавото си пътешествие те осъзнават вината си към покойната и се сближават.

ВАСИЛ (2022)
Комедия, драма, 93 мин., реж. Авелина Прат

Васил е умен и чаровен, първокласен играч на бридж и шах, но живее по улиците на Валенсия. Алфредо го подслонява в дома си за известно време за изумление на дъщеря му Луиза. Васил и Алфредо нямат нищо общо освен страстта си към шаха. Въпреки различията им, Алфредо постепенно осъзнава, че Васил завинаги е променил живота му.
Историята е вдъхновена от реални събития. Режисьорката научава, че баща й е приютил български емигрант без документи в дома си. Това внася смут в семейството, тъй като никой не е чувал за България до този момент.

ДА ЛЕТИШ С ПЛАВНИЦИ (2023)
Документален, 83 мин., реж. Мария Аверина

Филм за непрестанното търсене на смисъл в изкуството и живота. Художникът Алцек Мишев, бунтар и експериментатор, ни води в това философско и естетическо пътуване през времето, пространството и идеите. Мишев започва своя творчески път през 60-те в България - стремящ се към по-широки хоризонти, през 1971 г. художникът взима радикалното решение да напусне България завинаги. Озовавайки се в Италия, Мишев се гмурва в новата за него територия на пърформансите, като успява да стане един от най-ярките представители на перформативното изкуство през 70те и 80те години.

VOX POPULI (2022)
Игрален, 26 мин. реж. Тянита Ганчева

Късометражен филм за Магдалена, провинциална актриса изправена пред предизвикателство да спаси любимото си животинче.

ГРАДИНАТА НА ДОБРОТО (2024)
Документален, 53 мин., реж. Силвия Пешева

Милена Боева се бори за достоен живот и право на работа за своя син в неравностойно положение, както и за други младежи като него. Така тя създава „Градина ВДЪХНОВЕНИЕ“.
Това е първият център за защитена заетост в България, в който младежи с различни интелектуални и физически затруднения могат да работят сред природата, развивайки своите трудови навици и самостоятелност. Решителността на Милена бива поставена на тест, когато възникват финансови проблеми за институцията.

ЕСТОРИУМ
Прожекцията включва уникална за всяко село селекция от късометражни филми от програмата на Есториум

„На кино, на село” отново си партнира с дигиталния антропологичен архив „Есториум” за да представи селекция от вълнуващи разкази за мъдростта и красотата във всяко човешко преживяване. „Есториум е и нарастваща общност от хора, които вярват в това, че всеки човек на тази земя заслужава образът му, гласът му, движението на тялото и красотата на духа му да бъдат съхранени днес, а и за онези, които идват след нас.”

Научете повече на: www.estorium.org

КЛОПКА (2023)
Драма, 95 мин., реж. Надежда Косева

Божека е чешит със силно развито чувство за достойнство, който живее усамотено на брега на река Дунав в хармония с природата в малкия си своеобразен зоопарк.

Когато местният олигарх, с подкрепата на кмета и началника на полицията, започва печеливш за него, но опасен за хората проект за хранилище за ядрени отпадъци край града, Божека се оказва единственият човек, който може и смее да му се опълчи.

КОТКИТЕ НЯМАТ КОРЕНИ (2024)
Игрален, 27 мин, реж. Антоний Христов

Късометражен филм за малкия Анастас, който е оставен при баба си Фани за лятната ваканция.

МАЛКИЯТ НИКОЛА (2022) *с български дублаж
анимация, 82 мин., реж. Амандин Фрьодон, Бенжамен Масубр

Някъде между Монмартър и Сен Жермен дьо Пре карикатуристът Жан-Жак Семпе и писателят Рьоне Госини се надвесват над голям бял лист хартия и вдъхват живот на палаво и симпатично момче, което ще придобие известност като малкия Никола. В този филм Семпе и Госини ще разкажат историята на своето приятелство и на съвместната си творческа кариера и ще осветлят истината за едно детство, изпълнено с надежди и мечти.

По знаменитата книжна поредица на Рьоне Госини и Жан-Жак Семпе.

МОРАЛЪТ Е ДОБРОТО (2023)
Документален, 87 мин., реж. Веселин Диманов

„Моралът е доброто" проследява жизнения път на юриста и общественик проф. Кристиан Таков на фона на исторически събития от последните десетилетия в България. Професор Таков е една от най-известните фигури в дебатите за върховенството на закона в България и се опира на своите изследвания и идеи, за да разсъждава върху връзката между морал и закон. Неговата работа и публични изявления хвърлиха безпощадна светлина върху предизвикателствата срещнати по пътя към установяване на върховенството на закона, но също така дадоха надежда на тези, които ценят демокрацията.

НИШКА (2024)
Документален, 24 мин., реж. Михаил Атанасов

Документален филм за родопското килимарство, достигнало съвършенство, изтъкано през вековете.

ТИНЯ (2024)
Документален, 23 мин., реж. Катя Симеонова

Документален филм за емоционалните и физически последици на наводненията в Карловските села.

СЛАВА (2016)
Драма, 101 мин., Кристина Грозева, Петър Вълчанов

Железопътният работник Цанко Петров намира голяма сума пари на релсите, но вместо да ги вземе за себе си, решава да уведоми властите. Бива обявен за герой, но мотивът на награждаващите не е чист - целта е да се отвлече вниманието от корупционен скандал. 

Филмът е създаден по действителния случай от 2001 г. за кантонера Кольо Димитров от с. Курило и намерените от него 3 милиона лева.

УРОК (2014)
Драма, 105 мин., реж. Кристина Грозева, Петър Вълчанов

Надежда, честна и трудолюбива учителка в малък град, е принудена да предприеме отчаяни мерки, за да избегне финансов колапс. Създаден по действителен случай („учителка обра банка в Плевен през март 2010 г."), филмът представя морални дилеми и преминава през абсурдни - кризисни и комични ситуации. 

„Урок" е първата част от трилогия на Кристина Грозева, Петър Вълчанов, замислена като три моментни снимки на състоянието на българското общество и дисекция на съвременния обикновен човек.

ЧЕСНОВА СУПА (2024)
Анимационен, 8 мин., реж. Кристиан Захариев

Анимационен филм за премеждията на гладен вампир, който се озовава в къщата на баба, объркала го за своя внук. 

ЧУЖДЕНЕЦЪТ (2012)
Комедия, 99 мин., реж. Ники Илиев

Младият французин Жерар е в командировка в България, когато съдбата неочаквано го среща с Магдалена – селско момиче с буен нрав и не особено изискани обноски. Следвайки порива на сърцето си, Жерар решава да открие родното село на мистериозната красавица, без да познава привичките и езика на неговите обитатели. Правейки няколко абсурдни грешки, Жерар обърква съдбите на две български семейства, както и на своето във Франция. Следва грандиозен сблъсък на култури и поредица от комични ситуации в двата края на Европа - от село Лещен до Париж.

ШИБИЛ (2019)
Драма, 115 мин., реж: Никола Бозаджиев

Нова адаптация на известния едноименен разказ на Йордан Йовков за историята на Рада и Шибил.

Втората половина на 19-ти век. Поради отслабналата централна османска власт в България царят размирици, грабежи и безчинства. Нечувана история за един баща, който използва дъщеря си като примамка, за да залови хайдутина, всяващ смут сред османската власт – Шибил. Красив разказ с неочакван край за любовта между безстрашния хайдутин и знатната девойка.